That time of year, når Global Innovation Index blir publisert. Som vanlig veldig interessant - dog litt frustrerende - lesning.

Norge er på 20.plass (av 139). Til og med 1. plass på infrastruktur, opp fra 4.plass i 2024. Norge får skryt for en robust innovasjons-input-profil. Vi tar det vi får! Men det var det vi fikk…

Selv om Norge har rykket én plass opp på tabellen siden i fjor og er best på infrastruktur, faller vi på lista i flere av kategoriene det måles på.

Institutions Human capital and research Infrastructure Market sophistication Business sophistication Knowledge and technology outputs Creative outputs
Norge 9 ⬇️ 22 ⬇️ 1 ⬆️ 21 ⬆️ 20 ⬆️ 32 ⬇️ 22 ⬆️
Danmark 2 💤 11 ⬇️ 8 💤 16 ⬆️ 11 ⬆️ 13 💤 9 ⬆️
Sverige 12 ⬆️ 3 💤 4 ⬇️ 9 💤 2 ⬇️ 4 ⬆️ 2 ⬆️

Input vs. output

Innovation input to output performance, 2025
Degradert fra OK, til ineffektiv. Kilde: https://www.wipo.int/web-publications/global-innovation-index-2025/en/gii-2025-results.html

Norges innovasjons-input rangering (11. plass) er betydelig sterkere enn output-rangeringen (26. plass). Norge produserer altså mindre “innovasjonsresultater” (patenter, eksport av høyteknologi, kommersialisering) enn man skulle forvente basert på ressursene som brukes.

Konklusjonen er altså som i 2022, 2023 og 2024; vi må skjerpe oss og bli bedre på risikokapital, tenke internasjonalt, og være mer kommersielle. Så det er kanskje best å anbefale studenter å reise til utlandet med sine ideer (også med tanke på formueskatten, så klart)?

Last ned hele rapporten her.